Wiczlino: 20 mln zł dla 3 tys. mieszkańców

Do lata wszyscy mieszkańcy Wiczlina będą mieli kanalizację.

fot. Aleksandra Bober/Trojmiasto.pl

Koniec kłopotów mieszkańców Wiczlina, którzy nie mogli doczekać się kanalizacji. Za 20 mln zł unijnej dotacji PEWiK dokończy rozbudowę systemu, a miasto zbuduje drogi dojazdowe oraz oczyszczalnię ścieków.

Do tej pory część gdyńskiego Wiczlina była w XIX, a nie w XXI wieku. Dzielnica zabudowana głównie eleganckimi domami (mieszka tam m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek), była powodem szyderstw sąsiadów. Dlaczego? Kanalizacja nie dochodziła bowiem do wszystkich, o czym pisaliśmy już przed rokiem.

By skanalizować dzielnicę do końca, musieliśmy wykupić grunty od prywatnych właścicieli. Początkowo zaproponowali oni jednak ceny odbiegające od rynkowych, które ustalili rzeczoznawcy – mówi wiceprezydent miasta Marek Stępa.

Przez długie miesiące trwał więc pat, a część mieszkańców Wiczlina korzystała przez ten okres z szamb. Niektórzy nawet wodę musieli czerpać z własnych ujęć. Latem na szczęście się to zmieni. Dzięki 20 mln zł unijnej dotacji PEWiK dokończy inwestycję, bo miasto dogadało już szczegóły wykupu z właścicielami gruntów, przez które będzie przechodziła sieć kanalizacyjna.

Do sieci kanalizacji sanitarnej będzie mogło podłączyć się ok. 3 tys. mieszkańców Wiczlina. Projekt realizujemy wraz z samorządem. Zakończenie planujemy na drugi kwartał 2012 roku – mówi Anna Szpajer z PEWiK Gdynia.

Projekt kanalizacji Wiczlina współfinansowany jest z Funduszu Spójności oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W jego ramach powstały m.in. dwie przepompownie ścieków, 11 km sieci wodociągowej i 18,5 km kanalizacji sanitarnej.

Portal regionalny trojmiasto.pl