Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Przypomnijmy, że początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów – wówczas 10 proc. populacji Stanów Zjednoczonych – wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie. Rozpoczął falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska w USA (w odpowiedzi na to wydarzenie powstały Ustawy o czystym powietrzu, czystej wodzie i zagrożonych gatunkach). Powołano także Agencję Ochrony Środowiska (EPA).

Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

Światowy Dzień Ziemi 🌎

Tegoroczne hasło brzmi ,,Zainwestuj w Naszą Planetę’’- wyraźnie wpisuje się w politykę Spółki. Obchody te są bardzo dobrą okazją do przypomnienia jak wiele w ostatnich latach udało nam się zrobić dla ochrony środowiska!🌳💦🌻
Po pierwsze woda💦
Zachęcamy do picia kranówki jest smaczna, zdrowa i można ją pić bez obaw o swoje zdrowie – to mniej plastiku. Wszystkie ujęcia wody są zmodernizowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt. Dla pewności, codziennie pobierane są próbki wody do badania w naszych certyfikowanych laboratoriach. Woda produkowana przez PEWIK pochodzi wyłącznie z ujęć wód podziemnych – dziś to już luksus.
Po drugie oczyszczalnia ścieków 🛀
Rozbudowujemy i modernizujemy oczyszczalnię ścieków, co jeszcze poprawi jej efektywność. Jakość oczyszczonych ścieków znacząco wpływa na wody Zatoki Gdańskiej i czystość plaż. Kilka lat temu pojawiły w morzu pojawiły się foki – to również nasza zasługa!

Od wielu lat produkujemy własną energię elektryczną – 2022 r. w wyniku spalania biogazu w dwóch agregatach o łącznej mocy znamionowej 1200 kW wyprodukowano  4.294 MWh, natomiast z nowo oddanej farmy fotowoltaicznej o mocy znamionowej 420 kW wyprodukowano 386 MWh energii elektrycznej, co daje łącznie wartość: 4.680  MWh.

Po trzecie kanalizacja🚽
Modernizacja i rozbudowa tej infrastruktury podnosi jej niezawodność i poprawia dostępność do zbiorczego systemu odprowadzania ścieków, co ma istotne znaczenie w procesie likwidacji przeciekających, starych szamb.
No i oczywiście nowe technologie🙂
Trwa rozbudowa systemu monitorowania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Zakres tej inwestycji jest pierwszym w takiej skali wśród przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych w Polsce. Jego wdrożenie umożliwi sterowanie pracą sieci i pompowni bezpośrednio z dyspozytorni. Dyspozytorzy będą posiadać dostęp do danych przedstawiających monitorowane on-line parametry jakościowe i ilościowe.
Edukacja👍
Akcja poidełka w szkołach, e-faktura, warsztaty, dni otwarte – to też działania na rzecz ochrony środowiska. Szanujemy przyrodę, myślimy o przyszłości i odpowiedzialnie przy wykorzystaniu najnowszych technologii żyjemy w zgodzie i harmonii ze środowiskiem.

 

Dziś po godzinie 10 przyjęliśmy zgłoszenie o zapadnięciu w drodze i wycieku wody w Gdyni przy ul. Jana z Kolna. Na miejsce została skierowana ekipa remontowa, która odcięła wodę.

Ze wstępnych informacji wynika, że doszło do uszkodzenia/pęknięcia wodociągu o przekroju Ø200. Dwa budynki/baraki  przy ul. Jana z Kolna są bez wody. Zakładamy, że awaria zostanie usunięta do godziny 17.00.