Pij wodę prosto z kranu

Woda produkowana przez PEWIK GDYNIA, nazywana przez wielu „kranówką”  jest smaczna  a wyniki prowadzonych systematycznie kontroli  jakościowych  potwierdzają, że jest ona  bezpieczna dla zdrowia i charakteryzuje się składem fizyko-chemicznym spełniające rygorystyczne standardy jakościowe.  Jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów oraz substancji chemicznych w stężeniach świadczących o niepożądanym zanieczyszczeniu. Nasza woda w całości jest wodą głębinową, ujmowaną z podziemnych pokładów wodonośnych. Dlatego też zawiera cenne składniki mineralne, nadające jej dobre właściwości organoleptyczne.

Przeprowadzona w roku 2010 przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdyni ocena jakości wody w Gdyńskim Systemie Wodociągowym pod kątem zawartości składników mineralnych potwierdziła,  że jakość wody w sieci wodociągowej w Gdyni przewyższa pod tym względem jakość źródlanej wody butelkowanej. A tej kupujemy coraz więcej, mimo, że surowe kontrole potwierdzają, że „kranówka” co do zasady jest zdatna do picia i nie wymaga filtrowania. Woda butelkowana nie podlega aż tak surowym przepisom i badaniom, a przy tym nie ma też dowodu, że jest zdrowsza. Niektóre naturalne wody mineralne zawierają dużo większą ilość minerałów niż jest to zalecane dla niemowląt czy też małych dzieci. Istnieją też obawy dotyczące zagrożenia związanego z substancjami chemicznymi zawartymi w plastiku używanym do produkcji butelek. Opakowania plastikowe po zużytej wodzie mają też znaczący, szkodliwy wpływ na środowisko.
Źródlana z kranu za grosze…
Woda dostarczana przez PEWIK GDYNIA cechuje się doskonałą jakością, a przy tym jest bardzo tania – jedna z najtańszych spośród wód dostarczanych w największych polskich miastach. Jej litr kosztuje 0,0038 zł (dla porównania litr wody butelkowanej kosztuje średnio około 1,10 zł) co czyni ją prawie 300 razy tańszą i tak samo dobrą.
Dlaczego boimy się pić wodę z kranu?
Powodem są przed laty wpojone nam przekonania, opowiadane przez rodziców historie o kranówce, którą można się zatruć, która jest zanieczyszczona, paskudna w smaku i nie nadaje się do picia. A to już odległa przeszłość!
Produkowana przez nas woda nie musi być i nie jest chlorowana!
W ostatnich latach większość stacji uzdatniania wody, przy wsparciu dotacjami z Unii Europejskiej, została rozbudowana lub zmodernizowana, zapewniając jakość na bardzo wysokim poziomie. W ramach wdrażania programu podniesienia bezpieczeństwa bakteriologicznego, na stacjach uzdatniania zostały zainstalowane lampy promieniowania UV. Zaletą tej metody dezynfekcji jest to, że woda nie zmienia smaku i zapachu. Woda z naszej sieci wodociągowej spełnia wszystkie, określone przepisami prawa, normy jakości, dzięki czemu może być ona przeznaczona do spożycia przez ludzi. Badania przeprowadzone na bieżąco przez certyfikowane laboratoria gwarantują, że woda z sieci wodociągowej jest smaczna i zdrowa.
Nasza woda nie wymaga też dodatkowego uzdatniania za pomocą filtrów domowych!
Skąd się bierze woda w naszym kranie?
Czy w codziennej krzątaninie zastanawiamy się nad tym? Czy dopiero wtedy, gdy po odkręceniu kranu nic z niego nie leci pojawia się pytanie co się stało i dlaczego? Przecież woda to tak powszechnie dostępny produkt. Potrzebujemy jej by żyć, móc się rozwijać i normalnie funkcjonować. Ma wiele zastosowań. Używamy jej do spożycia oraz do celów sanitarno – bytowych i gospodarczych.
PEWIK GDYNIA Sp. z o.o. dostarcza wodę do Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa, części gminy Wejherowo i Kosakowo. Wysokiej jakości, smaczna, a przy tym zdrowa woda pochodzi wyłącznie z podziemnych pokładów wodonośnych. Według obowiązującej klasyfikacji odpowiadają one I klasie czystości wód, w których wartości elementów fizykochemicznych są kształtowane wyłącznie w efekcie naturalnych procesów zachodzących w wodach podziemnych i nie wskazują na wpływ działalności człowieka.
Woda ujmowana jest na 8 ujęciach, zlokalizowanych w różnych miejscach obszaru działania Spółki, za pośrednictwem 83 studni głębinowych. Ujmowana woda uzdatniana jest w procesie jednostopniowej, ciśnieniowej filtracji w celu usunięcia z niej ponadnormatywnej ilości związków żelaza i manganu. Stosowany przez nas proces ujmowania, uzdatniania i dystrybucji, jak i samo pochodzenie wody zapewniają jej bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Natomiast właściciele nieruchomości i ich zarządcy winni pamiętać o należytej dbałości o instalacje wewnętrzne, których zły stan może wpływać na parametry jakościowe wody.
Ile wody zużywamy?
Średnio w Polsce zużywa się około 120 litrów wody dziennie na osobę, we Francji około 200 litrów, a Hiszpanii 280. Co ciekawe, zaledwie 3% jest używane do picia, a zdecydowana większość jest zużywana do spłukiwania toalety, mycia i prania.
• Jeden prysznic – około 50 l
• Kąpiel w wannie – około 80 l
• Pralka – około 65 l
• Zmywarka – około 25 l
• Toaleta (jednorazowo) – 8 l
• Mycie samochodu – nawet 400 l
Czy wiesz, że:
• Ciało człowieka składa się w około 60% z wody,
• Każdy z nas zużywa średnio około 120 l wody dziennie
• Dziennie powinniśmy wypijać około 1,5 l wody – ma to bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie,
• Człowiek odczuwa pragnienie, gdy straci chociaż 1% z całkowitej ilości wody, jaką posiada w ciele,
• Człowiek może żyć bez pożywienia ok. 40 dni, natomiast bez wody zaledwie kilka dni,
• Zaledwie 0,1 % wody na Ziemi nadaje się do picia,
• Polska należy do krajów o najskromniejszych zasobach wody w Europie,
• Najgłębsza studnia w Gdyni ma głębokość aż 247 m!
Ciekawostki o wodzie
• 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody,
• Ziemia to zamknięty system, tzn., że rzadko traci zasoby wodne. Taka sama ilość wody występuje dziś, jak i milion lat temu,
• Człowiek odczuwa pragnienie, gdy straci chociaż 1% z całkowitej ilości wody, jaką posiada w ciele,
• Waga, którą gubimy po ćwiczeniach fizycznych jest wagą wody, a nie tkanki tłuszczowej,
• Każdego dnia tylko z wydychanym powietrzem tracimy od 400 do 500 ml wody, a w trakcie upałów nawet więcej,
• Woda w okresie zimowym, ochładzając się, oddaje ciepło zgromadzone w okresie letnim.
• Ciało kobiety składa się z 60% wody, mężczyzny z 65%, a nowo narodzonego dziecka z 75% wody.