Gdynia: woda z kranu dobra jak butelkowana

Wodę z kranów w Gdyni i okolicach można pić bez obaw o swoje zdrowie. W wielu przypadkach jest ona wręcz lepsza od butelkowanej wody kupowanej w sklepie. To efekt milionowych inwestycji gdyńskiego PEWiK-u.

Woda z kranów w Gdańsku i Gdyni jest zdatna do picia bez przegotowywania.

fot. ©iStockphoto.com/Elenathewise
Woda z kranów w Gdańsku i Gdyni jest zdatna do picia bez przegotowywania.

 

We wrześniu badania wykazały, że woda z kranów w Gdańsku jest wprawdzie bez smaku, ale można ją pić. Teraz dobra wiadomość dla klientów gdyńskiego PEWiK-u. Dzięki współfinansowanym przez Unię Europejską inwestycjom za ponad 60 mln euro, gdyńska „kranówka” także jest całkowicie bezpieczna.

Zakrojony na szeroką skalę projekt „Dolina Redy i Chylonki – zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków” trwał od pięciu lat. Ale opłacało się czekać, bo jego skutki odczuć ma 90 proc. mieszkańców Gdyni. W ramach inwestycji powstały 73 km kilometry sieci wodociągowej (m.in. na Wiczlinie), 23 przepompownie ścieków i nowa stacja uzdatniania wody.

Prace znacząco przyczyniły się też do poprawy stanu środowiska, a w szczególności zmniejszyły poziom zanieczyszczeń wprowadzanych do Zatoki Puckiej znacznie poniżej wymagań przepisów unijnych i krajowych. Zakończony projekt stanowi modelowy przykład praktycznej realizacji rozwoju, ponieważ oprócz poprawy warunków życia mieszkańców, znacząco przyczynił się do poprawy stanu środowiska oraz – poprzez zaangażowanie lokalnych wykonawców – również rozwoju gospodarczego – podkreśla prezes zarządu PEWiK Henryk Tomaszewski.

Portal regionalny trojmiasto.pl

neo